Aby e-mediacja przebiegła skutecznie i przyniosła oczekiwane skutki, ważne jest odpowiednie przygotowanie się stron. Podczas e-mediacji ważną kwestią jest zarówno nastawienie psychiczne, które powinno zostać ukierunkowane na rozwiązanie sporu, jak i również przygotowanie techniczne. Poniżej przedstawione zostały podstawowe elementy dobrego przygotowania do e-mediacji:
- Zapewnij sobie dostęp do komputera, laptopa, tableta lub smartphone z Internetem
- Ustal z mediatorem komunikator, z którego najwygodniej będzie Ci korzystać np. Skype
- Możesz zapoznać się z informacjami o mediacji na stronach internetowych, stronie mediatora, stronie sądu lub Ministerstwa Sprawiedliwości, ale bez obaw, mediator na pierwszym posiedzeniu dokładnie wyjaśni: zasady mediacji, przebieg, skutki ew. ugody mediacyjnej, korzyści oraz koszty i odpowie na wszystkie nurtujące Cię pytania.
- Zastanów się nad swoimi oczekiwaniami i potrzebami: jakie kwestie chcesz wyjaśnić z drugą stroną, co sprawiło, że wcześniej nie doszliście do porozumienia; czego oczekujesz, na czym najbardziej Ci zależy, jakie ustępstwa są dla Ciebie akceptowalne tzn. jakie żądania wystosowałeś do drugiej strony a uzyskanie czego by Cię zadowoliło i co może Ci dać ugodowe załatwienie sprawy w mediacji
- Zastanów się jakie jest prawdopodobieństwo wygrania przez Ciebie sprawy w sądzie, czy i które z Twoich żądań są możliwe do uzyskania, jak długo to może potrwać i ile Cię będzie kosztowało (w ocenie ryzyka procesowego może pomóc Ci prawnik), ale weź też pod uwagę kwestie pozafinansowe m.in. stres, wpływ na relację z drugą stroną, ale także z innymi osobami zaangażowanymi w spór, wpływ na inne sfery życia.
- Przygotuj kilka propozycji rozwiązania sporu, które będzie można rozważyć, odmiennych niż żądania wskazane w pozwie lub wniosku wszczynającym postępowanie sądowe.
- Możesz poprosić o pierwsze posiedzenie indywidualne tylko z mediatorem lub też przy udziale swojego pełnomocnika, jeśli go masz.
- Masz prawo: do przerwy w mediacji (np. na konsultacje z pełnomocnikiem), rozmowy na osobności z mediatorem, przedłożenia dokumentów, które uważasz za ważne i pomocne w rozwiązaniu konfliktu, zachowania w tajemnicy przebiegu mediacji oraz jej rezultatu.
- Podczas posiedzeń może być nerwowo, ale nastaw się na trzymanie nerwów na wodzy, szacunek do drugiej strony i mediatora, w razie konieczności wentylacji, na każdym posiedzeniu, w każdym momencie możesz poprosić o przerwę.
- Nastaw się na współpracę, dobrą wolę w dążeniu do porozumienia, wzajemne ustępstwa oraz otwartość na propozycje i oczekiwania drugiej strony. Pamiętaj! W mediacji nie ma przegranych, aby doszło do porozumienia, trzeba znaleźć takie rozwiązanie, które będzie akceptowalne dla obu stron. Mediator Wam w tym pomoże.
Podsumowując, odpowiednie przygotowanie techniczne, a szczególnie psychiczne ma duże znaczenie dla skutecznej mediacji, w znacznym stopniu usprawnia pracę i pomaga uzyskać oczekiwane efekty, w krótkim czasie. Proces przygotowania składa się z wielu elementów, lecz warto przez nie przebrnąć, by dotrzeć do wypracowania porozumienia.