Wojna na Ukrainie trwa od 24 lutego br, liczba ofiar ciągle rośnie, a wśród nich znajdują się także cywile. Co raz więcej obywateli Ukrainy, głównie kobiety z dziećmi i osoby starsze, ucieka z kraju w poszukiwaniu bezpieczeństwa. Wiele krajów włączyło się w pomoc humanitarną Ukrainie, oferując noclegi, wyżywienie oraz niezbędne rzeczy pierwszej potrzeby.
Mediacje pomiędzy Rosją a Ukrainą
Coraz więcej krajów deklaruje także chęć pomocy Ukrainie poprzez uczestnictwo w mediacjach z Rosją o zaprzestanie wojny.
Mediacje wojenne nie należą do najłatwiejszych. Przekonali się o tym m.in. prezydent Francji Emmanuel Macron oraz kanclerz Niemiec Olaf Scholz, którzy kilka dni temu udali się do Moskwy, jednak rozmowy z prezydentem Rosji nie powstrzymały Rosjan przed kontynuacją ataków na Ukrainę.
Izrael jako mediator
Udział w mediacjach z Rosją zaoferował także Izrael. W ubiegłym tygodniu Naftali Bennett, premier Izraela, wraz z delegacją ze swojego kraju, spotkał się w Moskwie z Władimirem Putinem. Podczas blisko 3-godzinnego spotkania omawiany był kryzys na Ukrainie. Premier Izraela zaproponował także chęć wystąpienia Izraela w roli mediatora pomiędzy Rosją a Ukrainą. Wszystkim krajom zależy, aby jak najszybciej zakończyła się ta wojna trwająca już blisko 2 tygodnie.
Chiny deklarują chęć uczestnictwa w mediacjach
Według informacji przekazanych przez CNN, prezydent Chin Xi Jinping zadeklarował chęć i gotowość do aktywnej współpracy z innymi krajami nad mediacją w sprawie wojny, która toczy się u naszych wschodnich sąsiadów. Władze Chin popierają pokojowe rozmowy pomiędzy Rosja i Ukrainą i podkreślają jak bardzo potrzebne są „wszelkie wysiłki wspierające pokojowe rozwiązanie kryzysu”.
Zdaniem szefa chińskiego MSZ, Wang Yi, głównym zadaniem wszystkich krajów jest zachęcanie Rosji i Ukrainy do uczestnictwa w mediacji, w celu pokojowego rozwiązania konfliktu i zakończenia wojny na ukrainie. Jego zdaniem należy prowadzić także działania humanitarne w celu zapobieganiu kryzysu humanitarnego, lecz w sposób neutralny i bezstronny.